FOR MAINE SENATE

Senate District 20

Senate District 20 includes all towns in Lincoln County (except Dresden) plus Friendship and Washington in Knox County and Windsor in Kennebec County
• Leslie Fossel (R), Alna
• Christopher Johnson (D), Somerville

Senate District 22
Senate District 22 includes all towns in Knox County (except for Friendship, Isle au Haut and Washington, which are in Senate District 20, 28, and 20, respectively)
• Edward Mazurek (D), Rockland
• Christopher Rector (R), Thomaston

Senate District 23
Senate District 23 includes all the towns in Waldo County.
• Glenn Curry (D), Belfast
• Michael Thibodeau (R), Winterport

FOR MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

House District 36

in Hancock County, the towns of Brooklin, Deer Isle, Frenchboro, Stonington, Swan's Island, Tremont, part of Mount Desert, and in Knox County, the towns of Isle au Haut, North Haven & Vinalhaven
• Walter Kumiega (D), Deer Isle
• Kim Strauss (R), Tremont

House District 41
in Waldo County, the towns of Frankfort, Prospect, Searsport and Stockton Springs; plus Orland and Verona in Hancock County
• Meredith Ares (D), Searsport
• James Gillway (R), Searsport

House District 42
in Waldo County, Brooks, Jackson, Monroe, Swanville, Waldo and Winterport
• Joe Brooks (Unenrolled), Winterport
q Leo LaChance (R), Winterport

House District 43
in Waldo County, Belfast, Belmont and Northport
• Erin Herbig (D), Belfast
• Donna Hopkins (R), Belmont

House District 44
in Waldo County, the towns of Islesboro, Liberty, Lincolnville, Morrill and Searsmont; and in Knox County, the towns of Appleton and Hope
• Lloyd Chase (D), Liberty
• Jethro Pease (R), Morrill

House District 45
in Waldo County, Burnham, Freedom, Knox, Montville, Palermo, Thorndike, Troy and Unity
• Brian Jones (D), Freedom
• R. Ryan Harmon (R), Palermo

House District 46
in Knox County, Camden and Rockport
• Carole Gartley (R), Rockport
• Joan Welsh (D), Rockport

House District 47
in Knox County, Rockland and part of Owls Head
• Elizabeth Dickerson (D), Rockland
• Gordon Mank, Jr. (R), Rockland

House District 48
in Knox County, Thomaston, St. George, S. Thomaston, part of Owls Head, Matinicus and Criehaven
• Michael Collins (R), Thomaston
• Chuck Kruger (D), Thomaston

House District 49
in Knox County, Cushing, Friendship, Union and Warren
• Robert Carter (R), Warren
• Jeffrey Evangelos (Unenrolled), Friendship

House District 50
in Lincoln County, Bremen, Nobleboro, Waldoboro, and part of Jefferson
• Joel Pitcher (D), Jefferson
• Ellen Winchenbach (R), Waldoboro

House District 51
in Lincoln County, Bristol, Damariscotta, Edgecomb, Newcastle, South Bristol and Monhegan
• Michael Devin (D), Newcastle
• Alan Pinkham (R), Damariscotta

House District 52
in Lincoln County, the towns of Somerville, Whitefield, Hibberts Gore, and part of Jefferson; in Knox County, the town of Washington; and in Kennebec County, the town of Chelsea
• Elizabeth Miller (D), Somerville
• Deborah Sanderson (R), Chelsea

House District 53
in Lincoln County, the towns of Alna, Wiscasset and Dresden; and in Kennebec County, the town of Pittston
• Timothy Marks (D), Pittston
• Raymond Soule (R), Wiscasset

House District 61
in Lincoln County, the towns of Boothbay, Boothbay Harbor, Southport and Westport Island; and in Sagadahoc County, the towns of Arrowsic and Georgetown
• W. Bruce MacDonald (D), Boothbay
• Stephanie Hawke (R), Boothbay Harbor